Hlavní stránka Akce střediska
PDF Tisk Email

 

MEZINÁRODNÍ PRACOVNĚ-VZDĚLÁVACÍ POBYT

V OSEKU – PODZIM 2013

 

 

Již třetím rokem měli naši žáci možnost podílet se na projektu XENOS – „Perspektivní oblast střední Krušnohoří: příhraniční různost, tolerance a budoucnost“, jehož koordinátorem je společnost DC DuvierConsult, která společně s městským úřadem města Lengefeld a hospodářskou komorou v Chemnitzu organizují jarní, letní a podzimní tábory pro mládež v historických prostorách kláštera v Oseku.

Z řad žáků naší školy je o pobyt v Oseku velký zájem, letošního podzimního tábora se ale mohlo zúčastnit méně žáků, než v předchozích letech - ve dnech 24. až 29. 9. 2013 to byli byli to David Palička David a Jan Pecha ze třídy AE 4. a Michaela Kotková, Kateřina Moziciová, Daniel Potopalský a Miroslav Dvořák ze třídy O 4. pod vedením učitelek školy Aleny Sembdnerové a Mgr. Heleny Bartošové.

Ve středu 25. září přijela natočit krátkou reportáž o naší činnosti také mostecká regionální televize, která s námi strávila celé dopoledne. Naší práci v tento den byla sklizeň jablek, hrušek, černého bezu a dalších plodů, ze kterých jsme v následujících dnech vyráběli domácí marmelády, hruškový kompot a na řadu přišlo i pečení jablečného štrůlu. 

Zatímco se děvčata činila v kuchyni, chlapce čekala náročná práce při odklízení těžkých kamenů a udržování klášterní zahrady. V pátek odpoledne přijeli do kláštera na soustředění členové pěvckého sboru z Německa, takže němčina byla slyšet skutečně z každého kouta areálu kláštera..

V sobotu nás čekala slavnost „Díkuvzdání klášteru“, na kterou jsme se připravovali již od pátku. Museli jsme v zahradách rozložit stoly a lavice, nachystat stánky na prodej a také nahnat deset daňků do obory, ze které utekli (což byl skutečně nelehký úkol). Všichni jsme měli jasně dané úkoly, žáci vítali příchozí německé i české návštěvníky, kteří nosili klášteru dary v podobě pečených koláčů všech chutí a na oplátku mohli využít možnost prohlédnout si klášterní prostory a zahrady s výkladem průvodce. Prodávali jsme naše jablečno-švestkovo-bezové marmelády, mošty z předchozích let a další produkty z klášterního ovoce, zdarma jsme rozdávali jablka a za symbolickou cenu jsme nabízeli i švestky. Grilovalo se selátko, které bylo také darem klášteru, osečtí dobrovolní hasiči přivezli guláš, takže jsme si na konci perného dne všichni společně sedli k večeři a radovali jsme se nad vydařenou slavností.

Němečtí účastníci projektu na našich žácích oceňovali a chválii jejich píli a snaživost, a to nejen při komunikaci v německém jazyce ale zejména při práci. Krátce po obědě jsme se rozloučili s tím, že se v Oseku zase příští rok setkáme. Domů jsme odjeli unaveni ale s uspokojením, že jsme vlastníma rukama přispěli k dlouhodobému zachování kláštera.

 

Reportáž TV Mistral

 

a1m a2m a25m a9m
a8m a12m a10m a11m
a13m a14m a15m a16m
a17m a21m a18m a20m
a19m a22m a23m  a24m
a6m a4m a5m a7m

 

 


 

Aktualizováno Středa, 16 Říjen 2013 12:02